SHIKAMA
بعد از کراتین میشه دکلره کرد

آیا‌‌ می‌توان بعد از کراتینه موها را دکلره کرد؟

یکی از سوالات پرتکرار خانم‌‌‌ها بعد از کراتینه کردن مو این است که آیا‌‌ می‌توان موهای کراتینه شده را دکلره کرد یا خیر؟ پاسخ به این پرسش نیاز به بررسی مسائل بسیاری از جمله فرآیند دکلره کردن و کراتینه کردن دارد تا به یک پاسخ روشن برسیم و درباره دکلره کردن بعد از کراتینه مو […]

یکی از سوالات پرتکرار خانم‌‌‌ها بعد از کراتینه کردن مو این است که آیا‌‌ می‌توان موهای کراتینه شده را دکلره کرد یا خیر؟ پاسخ به این پرسش نیاز به بررسی مسائل بسیاری از جمله فرآیند دکلره کردن و کراتینه کردن دارد تا به یک پاسخ روشن برسیم و درباره دکلره کردن بعد از کراتینه مو بتوانیم حرف بزنیم. سالن شیکاما به عنوان مرکز تخصصی کراتینه ، احیا و صافی مو در ایران با بهره گیری از کادر مجرب برای پاسخ به پرسش شما این مطلب را آماده کرده است پس اگر قصد کراتینه کردن موهایتان را دارید یا موهایتان را کراتینه کرده اید و قصد دکلره کردن آنها را دارید با ما در ادامه این مطلب همراه باشید تا با تاثیرات دکلره بعد از کراتین کردن و تاثیرات آن قبل از کراتینه کردن مو بیشتر آشنا شوید.

فرآیند دکلره کردن موها

پیش از پرداختن به سوالمان بیایید با هم مروری بر چیستی دکلره داشته باشیم تا بیشتر با فرآیندی که قرار است بعد از انجام کراتینه با دکلره کردن بر روی موهایمان اتفاق بیفتد آشنا شویم. زمانی که شما قصد دارید موهایتان را رنگ کنید به خصوص رنگ روشن با 4 درجه روشن تر شدن با توجه به زمینه تیره رنگ موهایتان نتیجه مناسبی برای رنگ مورد نظرتان نخواهید گرفت در نتیجه به موادی نیاز دارید که با کمک آن بتوانید رنگ دانه‌‌‌های موهایتان را از بین ببرید تا زمینه مناسب برای اجرای یک رنگ روشن به وجود آید. دکلره دقیقا همان موادی است که با تاثیر بر روی پیگمنت‌‌‌های مو رنگ دانه‌‌‌ها آنها را از بین‌‌ می‌برد و رنگ پایه موهای شما را روشن‌‌ می‌کند تا بدون هیچ مشکلی رنگ مورد نظر بر روی موهایتان بنشیند. پس دکلره بر ساختمان داخلی مو تاثیر‌‌ می‌گذارد و یک ماده شیمیایی بسیار قوی است که‌‌ می‌تواند به مو آسیب‌‌‌هایی را نیز وارد کند. آسیب‌‌‌هایی که اغلب با روش‌‌‌های ترمیمی مانند کراتینه کردن آنها را ترمیم‌‌ می‌کنیم. استفاده از دکلره به خودی خود برای مو آسیب زا است حال ببینیم کراتین تراپی چه فرآیندی است و دکلره کردن‌‌ می‌تواند چه تاثیری بر روی آن باقی بگذارد؟

دکلره کردن مو بعد از کراتین

کراتین تراپی چیست و چرا به آن نیاز داریم؟

کراتین یک پروتیئن طبیعی است که در بدن موجودات زنده وجود دارد و بافت اصلی تشکیل دهنده موها، ناخن و پوست است که وظیفه آن حفاظت و سلامت نگه داشتن این بخش‌‌‌های بدن موجودات زنده است. کاهش کراتین در بدن به خصوص در موها باعث فر شدن، شکنندگی و وز شدگی آنها‌‌ می‌شود، همچنین در ناخن‌‌‌ها در صورت کاهش کراتین با شکستگی و خراشیدگی سریع آنها مواجه‌‌ می‌شویم. کمبود کراتین در پوست نیست باعث خشکی و خراشیدگی پوست‌‌ می‌شود. محققان توانسته اند کاهش کراتین موها را به کمک مواد کراتین دار تامین نمایند و با کراتینه کردن موها به احیا و بازسازی موها بپردازند. موهای ما در حالت عادی دارای لایه‌‌ای از پوشش پروتئینی بر روی خود هستند که همان کراتین است، این لایه ممکن است به دلایل گوناگونی شکسته شده و یا از بین برود. اتو کشیدن مداوم، حرارت دیدن مو بدون مراقبت‌های لازم، در تماس بودن با مواد شیمیایی قوی مانند ‌‌رنگ موها و استفاده از پودرهای بی رنگ کننده مو مانند انواع پودر دکلره، شرایط آب و هوایی و همچنین شستشوی مداوم مو با شامپو‌های سولفات دار، استفاده از آب داغ حین حمام‌‌ و مسائلی از این قبیل باعث آسیب‌های جبران ناپذیری از جمله د هیدراته شدن مو (خشکی مو) می‌شود. رنگ کردن به خصوص استفاده از دکلره از عاملین اصلی دهیدراته شدن موها است.

کراتینه کردن موهای دکلره شده

کراتین تراپی چیست و چرا به آن نیاز داریم؟

هنگامی که مو دهیدراته شود استفاده از شامپوها و نرم کننده‌های موجود در بازار کمک چندانی به بهبود شرایط آن نمی‌کند. در این حالت موها حالت اولیه و طراوت خود را از دست می‌دهند و همچون سیم ظرفشویی خشک و وز می‌شوند در این لحظه نمی‌توان از هیچ شامپو یا نرم کننده‌‌ای برای بهبود شرایط آن استفاده نمود در نتیجه باید سراغ راه حل بعدی یعنی کراتین تراپی برویم.

 کراتین تراپی همانطور که از نام آن پیداست یعنی درمان مو با مواد کراتین دار که باعث احیای کراتین از دست رفته بافت آسیب دیده می‌شود و موها دیگر خشک، وز و حتی فر نشان داده نمی‌شود. کراتین تراپی یک محصول قوی است که با کمک حرارت یک لایه قوی و مستحکم از کراتین در اطراف موهایتان ایجاد می‌کند تا علاوه بر صاف و براق شدن آنها را از آسیب‌‌‌های بعدی مصون نگه می دارد. حال استفاده مجدد از عاملین اصلی آسیب رساندن به مو پس از انجام کراتین به خوبی شما را از نتایج آگاه خواهد کرد.

اهمیت احیا و بازسازی موهای رنگ شده

مو از مهمترین جلوه‌‌‌های بصری در افراد است چه در زنان و چه در مردان داشتن موهای زیبا عاملی است که به جذابیت آنها‌‌ می‌افزاید. امروزه با روی کار آمدن انواع روش‌‌‌های زیبایی و مراقب از مو با استفاده از مواد شیمیایی اهمیت احیا و بازسازی آنها نیز افزایش یافته است. افراد‌‌ برای زیباتر کردن موی خود با کمک رنگ کردن و سایر روش‌‌‌های زیباسازی و مراقبتی شیمیایی جلوه بهتری در خود به وجود‌‌ می‌آورند. امروزه استفاده از رنگ‌‌‌ها به خصوص رنگ‌‌‌های روشن که برای اعمال آن لازم است رنگدانه مو به کمک مواد شیمیایی قوی همچون دکلره از بین برود تا رنگ روشن بر روی موها به خوبی اعمال شود، بسیار مرسوم است. پس لازم است به فرآیند ترمیم و احیای آنها نیز توجه ویژه‌‌‌‌ای شود و در انجام کارهای آسیب زا به فرآیند احیای و بازسازی حد تعادل رعایت گردد.

اما دکلره کردن بعد از کراتین چه تاثیری بر روی موها باقی‌‌ می‌گذارد؟ با توجه به اینکه این دو روش به نوعی خلاف یکدیگر کار‌‌ می‌کنند قطعا تاثیر دکلره مثبت نخواهد بود.

دکلره کردن موها بعد از کراتینه کردن مو

بسیاری از خانم‌‌‌ها بعد از کراتینه کردن موهایشان با دیدن صافی و لختی موهایشان وسوسه‌‌ می‌شوند که آنها را رنگ کنند و به آن جلوه‌‌‌‌ای نو ببخشند به خصوص روشن کردن موها که نیاز به اعمال دکلره برای از بین بردن رنگ دانه موها دارد. به طور کل دکلره کاری زمینه‌‌‌‌ای برای رنگ کردن موها است که برای پایه سازی رنگ‌‌‌های روشن به کار گرفته‌‌ می‌شود پس بهتر است از آن در موهای کراتینه شده استفاده نکرد. توجه داشته باشید که کراتین نوعی ماده است که همچون غلافی تارهای موی شما را در بر گرفته و آنها را پوشانده در نتیجه اعمال رنگ به مو زمانی که کراتینه شده اند امری دشوار است و قطعا نتیجه خوبی به دست نخواهید آورد. به همین دلیل توصیه آرایشگرها همیشه این است که قبل از کراتینه کردن موهایتان در فکر رنگ کردن آن باشید تا پس از آن به دنبال تغییر رنگ موها نباشید که هم آسیب به بافت مو وارد‌‌ می‌کند و هم نتیجه یکدستی به وجود نخواهد آورد.

تاثیر منفی دکلره بر روی کراتین مو

گفتیم کراتین یک نوع درمان برای موهای آسیب دیده در اثر استفاده از مواد شیمیایی و سایر عوامل آسیب زا مانند دکلره است. توجه داشته باشید که کار دکلره تاثیر گذاشتن بر ساختمان داخلی مو و کار کراتین پوشش دادن بافت خارجی مو برای جلوه بهتر و ترمیم شدن است در نتیجه این دو کار به نوعی مخالف هم هستند. دکلره رنگ طبیعی مو را از بین‌‌ می‌برد و استفاده بی رویه از آن‌‌ می‌تواند باعث خشکی شدید موها، سوختگی و حتی آدامسی شدن مو شود در نتیجه لازم است پس از آن ترمیم و احیا انجام گیرد. اما زمانی که شما ابتدا کراتین کرده باشید با استفاده از دکلره برای روشن کردن موهایتان عملکرد کراتین را از بین‌‌ می‌برید زیرا لازم است به ساختار داخلی مو برای بی رنگ کردن آن نفوذ کنید و این‌‌ می‌توانید هزینه‌‌‌هایی را که برای کراتین کرده اید را هدر دهد علاوه بر اینکه ممکن است نتیجه مناسبی هم از دکلره کردن به دست نیاورید. پس دکلره پس از کراتین مو کاری است که متخصصین حوزه پوست و مو آن را توصیه‌‌ نمی‌کنند و از شما‌‌ می‌خواهند مدتی را برای انجام این کار صبر کنید.

تاثیر منفی دکلره روی کراتین مو
تاثیر منفی دکلره بر روی کراتین مو

از هر آرایشگری که بپرسید برای رنگ موهای کراتینه شده به شما خواهد گفت حداقل 2 ال 3 هفته باید از موعد کراتین موی شما بگذرد تا موها آماده پذیرش رنگ باشند هر چند باز هم نتیجه خوبی به دست نخواهید آورد اما اعمال رنگ بلافاصله پس از کراتینه چیزی جز دور ریختن پول و وقتتان نخواهد بود. در نتیجه اگر قصد کراتینه دارید حتما قبل از آن با کراتینه کار خود درباره رنگ موهایتان تصمیم بگیرید.

راهی برای رنگ کردن موهای کراتین شده

بهترین زمانی را که متخصصین برای رنگ کردن مو به خصوص روشن کردن آن پس از کراتینه کردن پیشنهاد‌‌ می‌کنند4الی 6ماه بعد از کراتین کردن است. حال ممکن است بنا به دلایلی لازم باشد که شما زودتر از این موعد موهای خود را رنگ و یا دکلره نمایید. توجه کنید که رنگ کردن موها پس از کراتینه غیر ممکن نیست اما به خودی خود با توجه به تبعاتی که برای موهایتان دارد نتیجه نامطلوبی ممکن است به دست آید پس چندان توصیه‌‌ نمی‌شود. با این حال با وجود توصیه به رنگ و دکلره نکردن موهای کراتینه شده در صورتی که نیاز به رنگ کردن دارید‌‌ می‌توانید با رعایت نکاتی از آسیب رسیدن به موهایتان جلوگیری نمایید.

  • رنگ‌‌‌هایی را انتخاب کنید که فاقد آمونیاک و پودر دکلره باشند
  • اگر نیاز به دکلره دارید از پودر‌‌‌های دکلره فاقد آمونیاک استفاده نمایید.
  • اگر موهایتان از قبل رنگ داشته و ریشه موهایتان به رنگ مجدد نیاز دارد بهتر است فقط ریشه موهای خود را رنگ کنید تا با ساقه موها، همرنگ شوند. تا کل موهایتان به رنگ نیازی نداشته باشد.
  • برای انجام کراتینه موها حتما از مواد مرغوب و محصولات اورجینال استفاده کنید تا بعد از گذشت مدتی از انجام کراتین مو، روی موهای شما واکنش و اثر بدی باقی نماند.
  • از یک سالن مجهز و افراد کاربلد برای رنگ کردن موهای کراتینه شده خود استفاده کنید.
رنگ کردن موی کراتین شده
راهی برای رنگ کردن موهای کراتین شده

استفاده از رنگ مو بدون آمونیاک برای موهای کراتینه شده

مهمترین نکته درباره رنگ کردن مو بعد از کراتینه استفاده از رنگ موهای بدون آمونیاک است. همانطور که‌‌ می‌دانید برندهای مختلف رنگ موهای مختلف با کیفیت‌‌‌های متفاوتی‌‌ می‌سازند و برخی از این رنگ موها دارای ترکیبات آمونیاک هستند که بر روی کراتین مو بسیار تاثیر گذار است و باعث از بین رفتن آن‌‌ می‌شود در نتیجه قبل از رنگ کردن موهایتان حتما از فقدان آمونیاک در آن مطمئن شوید و از رنگ کردن موهایتان با رنگ موهایی که از ترکیبات آن اطلاعی ندارید خودداری کنید. استفاده از سالن‌‌‌های حرفه‌‌‌‌ای رنگ و‌‌‌هایلایت مو مانند شیکاما‌‌ می‌تواند به شما در داشتن تجربه یک رنگ موی بدون آمونیاک کمک بسیاری کند. این رنگ‌‌‌ها بسیار با کیفیت هستند و تا 8 درجه رنگ موهایتان را روشن تر‌‌ می‌کند.

استفاده از پودر دکلره بدون آمونیاک برای موهای کراتینه شد

همانطور که شما را از رنگ کردن موهایتان با رنگ موهای آمونیاک دار برحذر کرده ایم شما را از دکلره کردن با پودرهای آمونیاک دار نیز برحذر‌‌ می‌کنیم. توجه داشته باشید که آمونیاک ماده‌‌‌‌ای است که تاثیر منفی بر روی کراتین مو‌‌ می‌گذارد و ممکن است آن را از بین ببرد. استفاده از پودرهای دکلره بدون آمونیاک‌‌ می‌تواند راه حلی مناسب برای آسیب کمتر به موهایتان باشد. این نوع پودر بسیار مرغوب است و‌‌ می‌تواند پایه رنگ مناسب را برای موهایتان به وجود آورد و تا حدودی نیز به حفظ کراتین موهایتان کمک کند. شما حداقل 2 هفته بعد از اجرای کراتینه‌‌ می‌توانید موهایتان را با پودر دکلره فاقد آمونیاک دکلره کنید.

با توجه به آنچه گفته شد دکلره کردن موها بعد از کراتینه کردن توسط متخصصین آرایش و سلامت مو توصیه‌‌ نمی‌شود و تنها در صورت لزوم راه حل‌‌‌هایی برای آن ارائه‌‌ می‌شود در نتیجه بهتر است قبل از کراتینه کردن موهایتان به دکلره کردن و رنگ کردن موهایتان فکر کنید و سپس اقدام به کراتین کردن نمایید.

چرا باید قبل از درمان کراتینه موهای خود را دکلره کنم ؟

بیاید با مرور تاثیر کراتین بر روی موها به این بحث بپردازیم. به طور کلی مو در این مرحله به دو دسته موی طبیعی و موی رنگ شده تقسیم‌‌ می‌شوند. دسته اول که موهای طبیعی و رنگ نشده را تشکیل‌‌ می‌دهد، نتیجه گیری در مورد آنها بسیار آسان است چون با اطمینان‌‌ می‌توان گفت که کراتین هیچ تاثیری بر روی رنگ طبیعی موهای شما ندارند.

اما اگر در دسته ی دوم قرار دارید و جزو افرادی هستید که موهایشان را از قبل رنگ کرده اند باید توجه داشته باشید که کراتین باعث‌‌ می‌شود رنگ موهای شما یک الی دو درجه روشن تر شود. در واقع به دلیل صاف شدن تارهای مو نور بهترمنعکس‌‌ می‌شود و رنگ مو روشن تر به چشم‌‌ می‌آید که البته این تغییر چندان به چشم نخواهد آمد اما برای برخی از افراد مهم است. پس بهتر است قبل از کراتینه کردن نسبت به رنگ کردن موهای خود یا تجدید رنگ آن اقدام نمایید.

توجه داشته باشید که فرآیند رنگ کردن و دکلره کردن نوعی آسیب رساندن به بافت مو است که‌‌ می‌تواند به کمک کراتینه ترمیم و احیا گردد پس قطعا توصیه ما به شما این است که قبل از کراتینه کردن موهایتان را رنگ یا‌‌‌هایلایت کنید تا پس از آن خیال رنگ کردن به سرتان نزند و هزینه بالایی که برای کراتینه انجام داده اید را هدر ندهید.

چرا قبل از کراتینه دکلره کنم
چرا باید قبل از درمان کراتینه موهای خود را دکلره کنم

علاوه بر آن کراتینه کردن بعد از دکلره و رنگ کردن موفوایدی دارد که شامل موارد زیر‌‌ می‌شود:

متعادل کردن پی اچ‌‌ (PH) مو

آمونیاک موجود در رنگ مو علاوه بر %